Dodatkowe wejścia audio w zestawie 2.1 Creative Inspire T3000

Tym razem chciałbym wam przedstawić prostą modyfikację, której dokonałem na swoim wysłużonym zestawie 2.1 Creativa. Problem, przed którym stanąłem, to podłączenie więcej niż jednego źródła sygnału (w moim przypadku laptop+domowy serwerek+blaszak) do moich głośniczków komputerowych.

Na samym początku myślałem o zrobieniu miksera i wbudowaniu go w obudowę zestawu, pomysł ten jednak upadł z dwóch powodów… Po pierwsze nie chciało mi się 😉 A po drugie o 2 w nocy ciężko znaleźć otwarty sklep z elektroniką. Zatem stanęło na rozwiązaniu bazującym na tym, co miałem pod ręką, a to, co wyszło, to mikser tyle, że zupełnie pasywny. Rozwiązanie to w moim konkretnym przypadku jest OK, ponieważ wyjścia kart dźwiękowych dają sygnał o amplitudzie około 1 volta, natomiast sygnał potrzebny do wysterowania wzmacniacza wbudowanego w ten zestaw to ok. 0,775 volta. Tak, że mogłem sobie pozwolić na drobne straty w układzie.

Overview

A tak oto wyglądał mój pacjent przed całą operacją:

Creative Inspire T3000

Z tyłu widać panel, który jest przykręcony sześcioma wkrętami, po ich odkręceniu… spodziewałem się, że elegancko zdemontuję go wraz z przyczepioną do niego elektroniką. Tak jednak się nie stało za sprawą jakiejś paskudnej pianki udającej klej, którą firma creative szczodrze obdarzyła cały ten układ gwarantując mu ochronę przed wibracjami (większości kobiet pewnie by się to nie spodobało).

Glut na płytce

Myślę, że kwestię wibracji można było rozwiązać bardziej elegancko, nawet w produkcie takim jak ten – z dolnej półki. Tak, że minus dla creativa za tego gluta! Po nieudanej próbie dostania się od strony głośniczka do wnętrza i zbadania tej sprawy nie pozostało mi nic innego jak tylko wyszarpać przylepione, a właściwie obglucone pcb.

Na płytce znalazła się typowa aplikacja układu TDA7378. Jedna rzecz, która wydaje mi się dość dziwna, to sposób zasilania całego układu. Otóż spodziewałem się, że po wyłączeniu całego układu za pomocą kółeczka w tym dziwnym „pilocie” na kablu, zostaje odcięte główne zasilanie w jakiś sposób. Tymczasem, układ jest tak zaprojektowany, że cały czas zasilanie jest podłączone, a przy wyłączeniu go, końcówka mocy ustawiana jest w trybie standby…

Układy wejściowe

Układ wejściowy creativa wygląda jak na schemacie poniżej:

Dla mniej wtajemniczonych pozwolę sobie wyjaśnić, co do czego i po co. JP435 i JP436 to zworki, które będą przez nas wykorzystane później. C59 i C60 to kondensatory „separujące”, które zapobiegają pojawieniu się składowej stałej na wejściu układu. Mówiąc inaczej, przewodzą tylko sygnały zmienne, a ewentualnie pojawiający się prąd stały jest „ignorowany”. Rezystory R59 i R60 służą do rozładowania kondensatorów separujących, gdy nie jest podawany żaden sygnał na wejście. Ma to na celu zapobieganie pojawiania się szpilek i innych śmieci, podczas włączania, wyłączania itp. Rezystory oznaczone Rs na schemacie należą już do dalszej części układu, które już mnie nie interesują z punktu widzenia tej modyfikacji. Zaznaczyłem je jednak na schemacie, ponieważ zostaną one wykorzystane jako rezystory „sumacyjne”, na których będą się „łączyć” sygnały z dwóch wejść – oryginalnego i nowo dodanego.

Modyfikacja

Schemat układów wejściowych po mojej modyfikacji można zobaczyć poniżej:

Jak widać na schemacie, jedyna modyfikacja w oryginalnej płytce polegała na zastąpieniu zworek JP435 i JP346 rezystorami 10k. A następnie dolutowaniu kolejnego identycznego układu wejściowego w pająku i spięcie ich wyjść na rezystorach Rs.

Poniżej kilka fotek całości.

Lista materiałów:

 • Rezystory: 4 x 10k, 2x100k
 • Kondensatory: 2x 1uF@50v
 • Gniazdo jack 3.5mm stereo
 • Narzędzia: lutownica, wiertarka, cążki
 • Materiały: cyna, kawałek przewodu w izolacji, klej typu SuperGlue

7 odpowiedzi na “Dodatkowe wejścia audio w zestawie 2.1 Creative Inspire T3000”

 1. Marek pisze:

  A gdzie można znaleźć kompletny schemat Creative Inspire T3000?
  Potrzebuję go.
  Pozdrawiam

 2. leniwiec pisze:

  @MAREK: Ciężka sprawa, ja takowego nie posiadam a rozrysowanie całości to był by jakiś koszmar…

 3. Antoan pisze:

  I need the schematics inside volume control, thanks in advace.

 4. Angel Fernandez pisze:

  Tu tienes el diagrama de este circuito (T3000). e tratado de reparar mi equipo pero no tengo un circuito. tengo tan solo el circuitpo del control pero no donde esta el amplificador con su fuente de alimentacion. GRACIAS

 5. coque iphone pisze:

  Grooveshark will propose audio to your account depending on whats already in your playlist if you click on the broadcast key as well as won’t dictate the style.
  [url=https://cart.radiancesolutions.in/?p=4656]coque iphone[/url]

 6. coque iphone pisze:

  Great up-date towards the infographic, David! Pursuit is usually drastically liked and provide us SEMs the combating probability contrary to the completely wrong facts surrounding the website that will obtains was terrible in to Google maps.
  [url=http://www.parteattiva.it/blog/?p=143255]coque iphone[/url]

 7. coque iphone pisze:

  Fran I do believe you ought to promise an appropriate to help new music identical to the in order to health-related and after that we can easily most require the filthy rich performers and also file companies must source it to us all. I think a community choice would be essential. all the best ! Sue Observe how expression “fine” will be tossed about? Compensation for the reduction is apparently viewed as a good along with a good accessed simply by exclusive enterprise. Just one issue of many completely wrong with this particular. Often the award levied next to you actually had been progressive associated with line. Shoplifting would generally end up being $125. 00 issue could well be considered any “fine. very well This company in which acquired me manufactured an incorrect complaint declaring My spouse and i seen presently there television set coding while I was a paid subscriber. Many people called the idea a good also. Despite the fact that at this time there courtroom grievance must have been a fraudulence and not correct, no one genuinely cared and i also could not have the funds to afford lawsuit for just a demo. The truth is falsified skin flick information ended up being published with no just one blinked a close look. Situations wherever scams is definitely accepted or even reimbursement is actually exit associated with line will meet up with our the legal program because each and every time the idea happen, that method looses believability that you can study in the posts above this method. While deceitful courtroom complaints are permitted and accolades are incredibly beyond collection it is sure our system is no longer considerable and fair.
  [url=http://mrskutukwoodart.istanbuls.net/?p=23500]coque iphone[/url]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *